Перейти до основного вмісту
Lex et Juctitia

Історична довідка

Бібліотека заснована в 1993 році.

1993 р. – бібліотека Хмельницького філіалу Одеського відкритого університету;
1995 р. – бібліотека Хмельницького інституту регіонального управління та права;
2004 р. – бібліотека Хмельницького університету управління та права.  
У вересні 2007 року бібліотека переїхала в будівлю, яка має багату та цікаву історію. Не дарма цей будинок є пам’яткою архітектури та історії місцевого значення. Про це свідчить Державний Реєстр (охоронний номер 240051).

Цей двоповерховий будинок — яскравий зразок неоренесансу.
Фасад багато декорований ліпними деталями: розетками квітів, левиними маскаронами, гірляндами у підвіконних нішах, сандриками вікон, композиціями оголених амурів. По боках будівлі – два шатра з ажурними
кованими флюгерами, на фронтоні дата — 1914 рік. Побудував будинок домовласник Вуль, який мешкав поруч — приблизно на місці нинішнього дитячого саду “Малятко” (вул. Володимирська, 70) був його особняк. Спорудження представницького двоповерхового будинку на Мільйонній (нині Театральна) Вуль затіяв з єдиною метою — здати будинок у довгострокову оренду якій-небудь солідній установі. Була навіть досягнута попередня домовленість з міським банком, що не мав на той час солідного і зручного приміщення... Але Перша світова війна порушила плани домовласника – щойно побудований будинок (як і багато інших споруд Проскурова) був тимчасово переданий у відомство командування Південно-Західного фронту. В роки Громадянської війни 1917-20 рр. у будинку розміщувався штаб Запорізького корпусу армії Української Народної Республіки. Командував корпусом визначний український воєначальник, полковник армії УНР Петро Болбочан (1883-1919).  Але, за прикрим не порозумінням та за збігом обставин П.Болбочан потрапив у немилість до Головного Отамана С. Петлюри. Саме в цьому будинку, 10 червня 1919 року П.Болбочана було заарештовано за підозрою в намірах заколоту. Скороспілий військово-польовий суд виніс йому смертний вирок та 28 червня 1919 року, неподалік від Кам'янець-Подільського на станції Балин, полковника розстріляли. На сьогодні ім’я Петра Болбочана реабілітовано історією, і на будинку №38 в 2007 році встановили пам’ятну дошку з історичною довідкою про будинок, в якій згадується імя легендарного українського полковника.

Після встановлення радянської влади будинок Вуля був націоналізований і в ньому розмістився головпоштамт, який працював тут майже півстоліття – до початку 1970-х років. Коли на привокзальній площі звели новий будинок головпоштамту, то в будинку №38 розмістилася автоматична телефонна станція (АТС-6). Від 2004 року з’явився новий господар – Хмельницький університет управління та права (ХУУП), який
провів капітальний ремонт старовинної будівлі та розмістив у ньому свою наукову бібліотеку. 

Невдовзі будинок по Театральній, 38 оточили будівельні ліса і розпочалася реконструкція старовинної споруди. Що цікаво, перед початком робіт хмельницькі експерти-архітектори щодо будівлі зробили невтішний висновок – “будинок свій ресурс вичерпав, реконструкції не підлягає.” Але... Завдяки принциповій позиції ректора університету Віталія Миколайовича Олуйка, який поставив завдання зберегти історичну пам’ятку, було прийняте рішення звернутися за допомогою до Київського національного університету будівництва та архітектури. Саме він розробив рекомендації як реконструювати будинок із максимальним збереженням старовинної архітектури фасаду.

Після реставрації наукова бібліотека стала справжньою окрасою міста та гордістю університету. На 320 кв. м  загальної площі розташовується абонемент, читальний зал на 120 місць, відділ інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення, бібліографічний відділ, відділ комплектування, кодифікаційне бюро, бюро копіювання. Працівники бібліотеки роблять усе можливе, аби створити студентам та відвідувачам  бібліотеки належні умови для роботи.

Запрошуємо відвідати читальні зали:
У кожному читальному залі є доступ до Інтернету, можливість роботи на ПЕОМ та на особистих гаджетах.
У електронній читальній залі бібліотеки студенти та викладачі університету мають змогу:
-  користуватися глобальною мережею Internet (Wi-Fi);
-  користуватися електронним каталогом бібліотеки;
- отримувати доступ до наукометричних БД ScopusW&S, віддалений доступ до ScienceDirect з використанням доменного імені установи;
- сканувати та  роздруковувати документи.

Бібліотека працює:
пн.-пт.    – з 8.00 до 19.00;
сб.          – з 9.00 до 17.00;
нд.          - вихідний.
Бібліотека організує культурно-масові заходи, такі, як традиційні та віртуальні виставки літератури з конкурсами і вікторинами, тематичні огляди літератури, зустрічі з цікавими людьми.

Адміністрація бібліотеки знаходиться по вул. Героїв Майдану 38.

Інформацію підготувала інженер відділу інформаційних технологій
Галина ЄСЮНІНА